Eduard Andres I.

Narozen: 1837       Zemřel: 1893


Eduard Andres I. (27. 10. 1837 Jíloviště č. p. 2 – 1893 Jazvenik).


V roce 1864 žil krátce v Praze 2.  Oženil se s Annou Veselou, dcerou rolníka Václava Veselého v Masojedech u Černého kostela, a měli 3 děti: Eduarda Andresa II., Annu Andresovou, a Antonína Andresa III. S jejich potomky jsme v kontaktu.

Podle rodinné tradice byl Eduardovi vyplacený dědický podíl Jíloviště jeho nejstarším bratrem a dědicem jílovišťského gruntu č. p. 2 František Andresem III. Za tento dědický podíl si Eduard koupil hospodu v Chotýši č. p. 24, okres Český Brod.

V roce 1884 prodal Eduard Andres I. hospodu a vydal se s rodinou na cestu do Chorvatska. Tam dorazil po dvou měsících s kravských (či volským) spřežením. Dostali se do Zdenců u Daruvaru. Tam koupili hospodářství. Hospodářství se dařilo, ale vázl odbyt. Proto se po několika letech rozhodli vrátit zpět do Čech. Opět zde koupili statek (podle všeho usedlost v Klučově u Českého Brodu). Jejich dcera Anna se v Čechách provdala, a už tu zůstala. V druhé polovině roku 1892 se totiž zbytek rodiny opět odstěhoval do Chorvatska. Usadili se v Jazveniku. Rok na to Eduard Andres I. umírá…

Většina potomků Eduarda Andresa I. pracovala v zemědělství a pohostinství. Jejich výhodou bylo, že pěstovali pšenici, která se v kraji pěstovala málo, a tak poptávka převyšovala nabídku, což jim zajistilo živobytí.

Eduard Andres I. zemřel v roce 1893 v Jazveniku, rok po emigraci z Čech. Pochován by měl být tamtéž. Jeho manželka Anna zemřela v roce 1920.

Přestože byl Eduard I. ze 4 žijících dětí, začalo se s průběhu času mezi novými nastupujícími generacemi Andresů v Jazveniku tradovat, že byl jedináček. Tento historický omyl byl objasněn až v roce 2013, kdy vznikl tento soupis historie rodu Andresů…